Marks Allrounder 2014

Primary Selection Round
Sylhet Zone 1
Blue Bird School & College
Group: Secondery

Subject:

Dance

Sl No.

Name

School Name

1

Shanta Dash Choiti

Moinunnesa Girls High School

2

Debi Raj Lokkhi Talukdar

Sylhet Model School& college

3

MD.Mehedi Hoque Hasan

Forest Hill school

4

Shucitra Dash

Kazi Jalaluddin High School

5

Abonti Paul

Blue Bird School

6

Lima Kharjiam

Jaintapur Govt High School

7

Darburom Mukhim

Kishori Mohon Girls High School

8

Meher Nigar

Kulaura Girl High Schoo

Subject:

Song

Sl No.

Name

School Name

1

paramita Battayacharjo

Kulaura Girls High School

2

Shusmita Paul Srabonty

jalabad Cant High School

3

Oindrila MAjumDar orna

Bluebird School And College

4

Shukhi Akhter Atiha

police line School

5

Nor E aysha Chy Pinki

Amborkahna Girls High School

6

Mehedi Hasan Shakil

Jaintapur Govt School

7

Aditi Datta

Bluebird School And College

8

Avijit Tarafdar

Chatok Bohomukhi School

9

Shatabdi Chakrabartuy Parma

Border Guard School

10

Mrinmoyi Roy

Birai Girls High School

 

 

Subject:

Acting

Sl No.

Name

School Name

1

Fariya Mehzabin

Bluebird School

2

Onamika Hossen

Policeline School

3

Salma Akhter

Policeline School

4

Jakia Akhter

Chatok Bohumukhi High School

5

Farhat Mahjabin Khan Moumita

Jalalabad Cant School

6

Rita Dash

Ramkrishno girls school

7

sraboni Talukdar Niti

Agrogami Govt School

8

Arondhoti Datta

Agrogami Govt School

9

MD Nafiul Adnan Chy

Shahjalal Jamea School

10

Jibon Goala

Sylhet Cadet College Campus High School

Subject:

Recitation

Sl No.

Name

School Name

1

Jobair Mohaimin Sabbir

British Bangladesh intl School

2

Shahi Tasnuva Fairuz

Blue bird School

3

Mashfiha Mahi

Scholars Home School

4

Farzana Rifat Raha

Scholars Home School

5

Tanusri Paul Oishi

Border Guard Public School & College.

Subject:

Drawing

Sl No.

Name

School Name

1

Hamidur Rahman Rahi

Scholars Home

2

Avinondon Kundo

Anondo Niketon

3

Tahsina Rahman Lamiya

Blue Bird School

4

Kamruzzaman Mumin

Roshmoy Memorial High School

5

Rubiyat Rafiqi Chelsea

Blue Bird School

Subject:

Extempore Speech

Sl No.

Name

School Name

1

Fariya Mehazabin

Blue Bird School

2

MD.Abdul Jalil Khan Mashrukh

Border Guard Public School

3

Maliha Binte Habib

Scholars Home School

4

Shahi Tasnuva Fairuj

Blue Bird School

5

Kefayetur Rahman

Sylhet Cadet college

Subject:

Quiz

Sl No.

Name

School Name

1

Shihabul Alam Sakib

Sylhet resedential School & College

2

Mos. Shumi Akhter Lina

Pathantula Dipakkik High School

3

usayed Bin Ahmed

Abdun Gofur High School

4

Saad Jubairi

Blue Bird School

5

Shah Ahsanur Rahman Kamali

Shahjalal Jamea Islamia School and College

Group: Primary

Subject:

Dance

Sl No.

Name

School Name

1

Ainon Farhan Sahra

Bluebird School

2

Projukta Bonik

Scholars Home School

3

Farjana Sumaiya Proma

Scholars Home School

4

Madurjo Kundo Piu

Scholars Home School

5

Nondini Chokrabarty

Daffodil kindergarten School

6

Tuli Dash Tumpa

Mondoli Vogh Govt School

7

Arunava Dash Arni

Bluebird School

8

loi nou loinungshi

Scholars Home School

9

Agnila Dash

Bluebird School

10

Nomrota Sorkar Choiti

Fenshugonj Children Academy

Subject:

Song

Sl No.

Name

School Name

1

Nafi Rahman Mounom

Bluebird School

2

Tonima Sorkar

Nobin Chondro Govt School

3

Safwal Ahmed Tahsin

Scolars Home School

4

Pari Rani Talukdar

Saarc Intl School

5

Srabonti Dhor

Bluebird School

6

Mumtahina Taier Toishi

Police Line School

7

Antara Sarkar

Mondoli Vogh Govt School

8

Atika Akhter Brishty

Raynogor Govt High School

9

Shimon Shayon  Chy

Scolars Home School

10

Laboni Roy

Gobigonj Govt school

 

 

Subject:

Acting

Sl No.

Name

School Name

1

Abrar Fairuj Raiyan

Govt Jubilee High School

2

Sporshita shahriar Ipshita

Scholars Home School

3

Sadman Sakib Nabil

Blue Bird  School And College

4

Rakibul Islam Chowdhury

Scholars Home School

5

Jarin Tasmin Athoi

Blue Bird  School And College

6

Samiul Hoque Sami

British bangladesh Intl. School

7

sayema Tazin

Blue Bird  School And College

8

Monisha Ray omi

PTI school

9

Nafiza Iqbal Chy.Khusbu

Blue Bird  School And College

10

Raisa Amin Chy

Anondo Niketon

 

Subject:

Recitation

Sl No.

Name

School Name

1

Jarin Tasnim Athoi

Blue Bird School

2

Rumman Saad Ahmed

Anondo Niketon

3

Farzana Sumaya

Scholars Home School

4

Fadilah Nawal Nohad

Cadet College Govt High School

5

Megha Acharjo Sneha

Border Guard Public School

Subject:

Drawing

Sl No.

Name

School Name

1

sanjida tasnim sham

Anondo Niketon School

2

Nafisa Tanjin

Blue Bird School

3

Raisa Amin Cowdhury

Anondo Niketon School

4

Asif Ahmed

Anondo Niketon School

5

Raufun Raisa

Anondo Niketon School

Subject:

Story Telling

Sl No.

Name

School Name

1

Sadman Sakib Nabil

Blue bird School

2

Jarin Tasnim Athoi

Blue bird School

3

Jahin Tasnim Noushin

Blue bird School

4

Kiyam Mahbub Munni

Dishar School and College

5

Rumman Saad

Anondo Niketon

Subject:

Quiz

Sl No.

Name

School Name

1

Fahim Ahmed

Bluebird School

2

Ahnaf Aziz Ahmed

British Bangladesh INTL School

3

Sumon

Dorgah Jalalia Govt School

4

Angkon Talukdar Omi

City Model School

5

Laboni Akhtar borsha

Biman BandaR govt high School

Copyright © 2010-2017.All Rights Reserved By Marks Allrounder .