Marks Allrounder 2014

Primary Selection Round
Dhaka Zone 2 (Banani)
Banani Biddanikaton School & College
Group: Secondery

Subject:

Dance

Sl No.

Name

School Name

1

Shek Nafis Muktadir

Cambrian School & College

2

Sanjida Akter Shimu

Community Center Ideal School

3

Antara Sarker

Baridara Mishu Malancha

4

Nabiha Mahjabin

Dhaka Cantonment Public School

5

Silvic Cheran

Kalachand School

6

Debodrita Debnath Puja

Vikarunnessa Nun School & College

7

Sifa Binte Mostafa

Banani Biddanikaton School & College

8

Md. Kamran Hossain Hredoy

Badda Alatunnessa Higher Secondary School

9

Hira Moni

Satarkul School & College

10

Shrabanti Binte Faliha

Morning Star School

Subject:

Song

Sl No.

Name

School Name

1

Nabiha Mahjabin

Dhaka Cantonment Public School

2

Rita Akter

Mohakhali Model High School

3

Ayisha Akter Liana

Matrechaya Pre Cadet High School

4

Ria Marlin Costa

Kalachand High School

5

Nafija Anjum

Foyzun Nahar Ideal Institute

6

Adita

Gulshan Model School

7

Md. Nazmul Hasan

Ashkona Adarsho Hich School

8

Pia

Kurmitola High School & College

9

Sharmin Akter

Badda Alatunnessa Higher Secondary School

10

Rimu

Amirjan High School

 

 

Subject:

Acting

Sl No.

Name

School Name

1

Anika Tabassum Amrin

Playpen School

2

Nurul Amin

Badda Alatunnessa Higher Secondary School

3

Ariful Islam Sohan

Banani Biddanikaton School & College

4

Morsheda Akter

Satarkul School & College

5

Rita Akter

Mohakhali Model High School

6

Md. Anwor Hossain Polash

Tajuddin Adorsha High School

7

Shek Nafis Muktadir

Cambrian School & College

8

Shuily Rahman

Kurmitola High School & College

9

Md. Rafiqul Islam

Kurmitola High School & College

10

Shathi Akter Konika

Mohakhali Model High School

Subject:

Recitation

Sl No.

Name

School Name

1

Anika Tabassum Amrin

Playpen School

2

Pima Rani Debhnath

Bright Ideal School

3

Ayisha Akter Liana

Matrechaya Pre Cadet High School

4

 Nayla Mehjabin

Vikarunnessa Nun School & College

5

Afrida Mahtarin

Vikarunnessa Nun School & College

Subject:

Drawing

Sl No.

Name

School Name

1

Radia Akter Zebu

Vikarunnessa Nun School & College

2

Antara Poddar

Vikarunnessa Nun School & College

3

Susmita Urmee Roy

Banani Biddanikaton School & College

4

Maliha Farjana Titli

Vikarunnessa Nun School & College

5

Khadija Akter Mumu

Banani Biddanikaton School & College

Subject:

Extempore Speech

Sl No.

Name

School Name

1

Shek Nafia Muhtadi

Cambrian School & College

2

Marin Tasneem Tushin

Banani Biddanikaton School & College

3

Aam Ismail Emon

Cambrian School & College

4

Irid Masud Talukder

Badda Alatunnessa High School

5

Aklima Akter Bindu

Badda Alatunnessa High School

Subject:

Quiz

Sl No.

Name

School Name

1

Nusrat Jahan Marium

Light Fair School

2

Md. Abdul Wadud

Banani Biddanikaton School & College

3

Timothi Joy Boiddo

Kalachand High School

4

Faria Rahman

Vikarunnessa Nun School & College

5

Zinia Tasneem

Vikarunnessa Nun School & College

Group: Primary

Subject:

Dance

Sl No.

Name

School Name

1

Sraboni Akter Saima

Rampura Ekramul School

2

Naima Sultana

Cambrian School & College

3

Sanjida Akter Zerin

Cambrian School & College

4

Anika Tabassum

Karibari Idel School

5

Samira Sanjana

Cambrian School & College

6

Tinni Mansin

Baridara Modern High School

7

Samiya Rahman Arthi

Vikarunnessa Nun School & College

8

Susmita Mrida

Morning Star High School

9

Monsura Mobassira

Banani Biddaneketan School & College

10

Sadia Saifulla Sarika

Cambrian School & College

Subject:

Song

Sl No.

Name

School Name

1

Md. Tausifa Shreyas

Bangladesh International Tutorial

2

Tasneem Jahan Urmee

Badda Alatunnessa Higher Secondary School

3

Shrabanti Sarker

Vikarunnessa Nun School & College

4

Raju Ahmed Rana

Cambrian School & College

5

Md. Abdur Rahman Rakib

Mohakhali Abdur Hamid Dorji Govt. Primary School

6

Minhajul Abedin Dhali

Kurmitola Govt. Primary School

7

Powel Biswas

Banani Biddaneketan School & College

8

Silvia Afrin Orni

Banani Biddaneketan School & College

9

Priyanka Chowdhury Nipa

Cambrian School & College

10

Puspita Dutta Puja

Clamson School

 

 

Subject:

Acting

Sl No.

Name

School Name

1

Rahat Hasan Rabbi

Barua Alauddin Dewan High School

2

Lamia Akter Happy

Uttar Purbo Badda Govt. Primary School

3

Nafisa Mehrin

Kalachandpur High School & College

4

Rizwana Islam

Ratno Gorva Forida Zaman School & College

5

Mosammad Farzana Akter Vhabna

Banani Model School & College

6

Sadia Akter

Uttar Purbo Badda Govt. Primary School

7

Ashamika Pal

Vikarunnessa Nun School & College

8

Mahi Ishrat

Sir John Wills School

9

Ismam Binte Rabi

Glasgow International School

10

Sadia Saifullah Sajia

Cambrian School & College

Subject:

Recitation

Sl No.

Name

School Name

1

Sraboni Akter Sayma

Rampura Ekramunnessa School

2

Rituporna Ghosh

Scholastica School

3

Jannatul Naim Noor

International Learners School

4

Mosammad Sirajum Munia Sara

Vikarunnessa Nun School & College

5

Samiha Zahid

Vikarunnessa Nun School & College

Subject:

Drawing

Sl No.

Name

School Name

1

Perika Sarker

Prottoy Ideal School & College

2

Ayan Sarker Neel

Sunrise KG & High School

3

Kaniza Chowdhury

Vikarunnessa Nun School & College

4

Shayan Sarker Akash

Sunrise KG & High School

5

Muhtadi Hossain Rhiti

Vikarunnessa Nun School & College

Subject:

Story Telling

Sl No.

Name

School Name

1

Srabony Akter Sayma

Rampura Ekramunnessa School

2

Rajiya Sultana

Kurmi Tola School & College

3

Sadia Saifulla Sarika

Cambrian School & College

4

Mosammed Shayan Islam

Vikarunnessa Nun School & College

5

Zarin Anan Raima

Shahid Bir Uttam Lt. Anower Girls College

Subject:

Quiz

Sl No.

Name

School Name

1

Zim Ze Zavian

Holy Crescent International School & College 

2

Salman Mostafa Shacha

Banani Biddaneketan School & College

3

Kazi Shahal Ibne Alam

Banani Biddaneketan School & College

4

Serifat Hossain

National Initial School

5

Otthi Costa

Dhaka Credit Union School

Copyright © 2010-2017.All Rights Reserved By Marks Allrounder .